Sprawdzone sposoby na sprawną pamięć

Pamięć dziecka rozwija się najintensywniej w wieku przedszkolnym i szkolnym. Na tym etapie mózg musi w krótkim czasie przyswoić wiele informacji. Odpowiednia „siłownia umysłowa” w tym okresie zaprocentuje w przyszłości: ćwiczenia mają wpływ na inteligencję, procesy edukacyjne oraz funkcje poznawcze dziecka.

 

Warto pamiętać

Na efektywność funkcjonowania mózgu wpływa nie tylko dieta, ale również odpowiedni poziom dotlenienia oraz właściwa ilość snu. To właśnie z tego powodu przed nauką czy odrabianiem lekcji warto pójść na spacer: nie tylko dotleni on mózg, ale również zrelaksuje ciało. 

Koncentracja stanowi pierwszy krok do tego, by trening umysłu był naprawdę efektywny. Umysł, który nie jest odpowiednio skupiony, chłonie mniej informacji. Warto więc zadbać o to, aby młody uczeń miał odpowiednie warunki do nauki. Bałagan na biurku, włączone radio lub telewizor grający w tle, młodsze rodzeństwo czy telefon komórkowy – to wszystko ma realny wpływ na obniżenie poziomu koncentracji. Ważne, żeby zminimalizować rozpraszanie uwagi.

 

Jak ćwiczyć pamięć?

 

Kiedy wszystkie warunki sprzyjające nauce zostaną spełnione, można spokojnie przejść do ćwiczeń:

  • Szukanie
    Jednym z najprostszych ćwiczeń jest liczenie elementów na grafice: np. kół, prostokątów lub innych obiektów.
  • Rysowanie
    Odtwarzanie rysunku z pamięci to świetny sposób na ćwiczenie pamięci. W tym celu stwórz prosty rysunek geometryczny i poproś dziecko, aby popatrzyło na niego przez chwilę, a następnie spróbowało jak najwierniej odtworzyć obrazek z pamięci. To ćwiczenie nie nakłada żadnych ograniczeń: stopniowanie poziomu trudności może prowadzić do powstania i odtwarzania naprawdę bardzo złożonych grafik.
  • Odnajdywanie słów:

Stwórz ciąg liter, w którym ukryjesz pojedyncze wyrazy. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie słów ukrytych w zbiorach znaków, np. TRUSWPIESASDOIAJSD. Alternatywą dla tego ćwiczenia może być przestawianie liter w słowach składających się na konkretne zdanie. To ćwiczenie doskonale wspiera koncentrację oraz pomaga w rozwijaniu umiejętności czytania.

  • Czytanie
    Po przeczytaniu tekstu (np. jednej kartki z książki), powtarzaj z dzieckiem jej treść, a następnie pytaj, co było na początku, co w środku, a co na końcu. W miarę upływu czasu można zwiększać liczbę stron do pojedynczych rozdziałów. Zadanie takie ma największy sens, gdy jest powtarzane: każdorazowo spróbujcie odtwarzać fragment z dnia poprzedniego, a także dołóżcie nowy fragment.
  • Gry edukacyjne
    Możliwie jak najczęściej grajcie wspólnie w gry typu memory.
  • Odtwarzanie układów, sekwencji

Rodzic wykonuje układy z patyczków lub wykałaczek, następnie zasłania obiekt. Dziecko próbuje odtworzyć układ. Potem zmiana: dziecko układa, rodzic odtwarza.

 

Ważne informacje

  • Regularnie powtarzajcie ćwiczenia – min. 3 razy w tygodniu,
  • Motywuj dziecko – nie tylko nagrodami,
  • Spraw, aby dane zapamiętywane przez dziecko były dla niego ciekawe,
  • Zadbaj o dietę dziecka bogatą w magnez, cynk oraz witaminy z grupy B,
  • Dopilnuj, aby dziecko wysypiało się i miało odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia,
  • Zapewnij mu dobrą atmosferę w domu i spokój.

Dziecięca pamięć funkcjonuje inaczej niż u dorosłych, dlatego dzieci zapamiętują inaczej niż dorośli. Samo bierne powtarzanie skutkuje tylko niewielką poprawą efektów pamięciowych. Intensywny rozwój prostych strategii pamięciowych następuje u dzieci dopiero w pierwszych latach nauczania szkolnego, a właściwą zdolność do celowego zapamiętywania słyszanego lub czytanego materiału dzieci osiągają w wieku ok. 10 lat.

 

Jak uatrakcyjnić proces uczenia się?

Jeśli chcesz, aby Twój początkujący szkolniak lepiej zapamiętał dany materiał, postaraj się, aby proces uczenia się był dla niego ciekawy. Najlepiej, jeśli będzie wiązał się z:

  • Doświadczaniem, np. wykorzystaj wycieczki po okolicy w trakcie nauki informacji przyrodniczych
  • Eksperymentami,
  • Łączeniem nowych informacji z już znanymi, np. nowe słówka z języka obcego warto połączyć z tymi już dobrze znanymi dziecku,
  • Użyciem zmysłów:

Wzroku, np. zamiast powtarzać obowiązki, zrób plan obrazków lub rozwieś kolorowe karteczki na drzwiach,

Ruchu i ciała, śpiewem,

Dotyku, np. w trackie liczenia warto, aby dziecko dotykało przedmiotów, nie zabraniaj liczenia na palcach,

Smaku i węchu, np. nowe słówka z języka obcego dotyczące potraw warto połączyć z ich prezentacją,

  • Procesem zabawy,
  • Śmiechem i radością,
  • Zaangażowaniem dziecka do uczenia kogoś innego, np. misia czy lalki.

 

Użyj wyobraźni, a dziecko na pewno skuteczniej zapamięta to, czego chcesz go nauczyć. 

Mózg odpowiada za myślenie, koncentrację i cały proces zapamiętywania. Mimo, że stanowi zaledwie 2 proc. masy ciała, zużywa ponad 20 proc. energii produkowanej przez organizm. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają wzmocnić jego możliwości i ułatwić dzieciom naukę.