Czy przyjaźni można się nauczyć?

Pierwszymi powiernikami dziecięcych tajemnic, towarzyszami zabaw i smutków są rodzice. W miarę dorastania, w życiu malucha, zaczynają tworzyć się pierwsze poważne relacje z rówieśnikami. Bezinteresowne przedszkolne przyjaźnie to często jedne z najprzyjemniejszych wspomnień dzieciństwa, a te ze szkoły potrafią przetrwać całe życie. Umiejętność zawierania znajomości i nawiązywania kontaktów z innymi to ważne cechy  funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Po co dziecku przyjaciel?

 

Według psychologów dzieci szybko rozpoznają wartość bliskiego przyjaciela, jednak na początku podchodzą do tej relacji egocentrycznie. Przedszkolny najlepszy kolega to przede wszystkim towarzysz zabaw – konflikt może oznaczać koniec przyjacielskiego nastawienia. Eksperci twierdzą, że na tym etapie dzieci wycofują się z relacji, bo od początku traktują je chwilowo. Nieporozumienie oznacza koniec lub po prostu nie wymaga analizy. Jednak w szkole sytuacja ulega zmianie: przyjaciel staje się częścią życia. Rozwiązanie konfliktu staje się ważne, a relacja nabiera trwałego kształtu. Zawsze wygrywa dopasowanie osobowości, ale często, na początku, dziewczynki i chłopcy unikają się jak ognia.

 

Dziecięca przyjaźń uczy:

  • empatii i cierpliwości
  • rozwiązywania konfliktów
  • sztuki kompromisu
  • lojalności i tolerancji
  • wzajemnego szacunku
  • potrzeby dzielenia się

 

 

Przyjaciel powoli staje się towarzyszem nie tylko zabaw, ale również nauki. Pojawiają się wspólne cele i zainteresowania: te same zajęcia dodatkowe, sport, zabawki, czasami nawet ubrania. Psychologowie twierdzą, że wiele przyjaźni pojawia się w okolicach trzeciej klasy szkoły podstawowej. Dzieci  w wieku szkolnym, do 11. roku życia, nawiązują bliskie relacje z miłą osobą, która jest dla nich wparciem. Dopiero wtedy zaczynają naprawdę doceniać zalety przyjaźni i uczą się współodczuwania,  a nawet poświęcenia. Nastolatki z kolei wybierają przyjaciół, którym mogą ufać na tyle, by powierzyć im swoje sekrety.

 

 

Pamiętaj:

  • przyjaźń w wieku dziecięcym uczy interakcji,
  • wspólny czas ze szkolnym przyjacielem to trening przed dojrzałą przyjaźnią,
  • dzięki relacjom z rówieśnikami dziecko nabiera pewności siebie i kształtuje osobowość,
  • panowanie nad emocjami to cecha, której uczą kontakty z innymi,
  • rozmowy z rówieśnikami to najlepszy sposób, by poznać inne poglądy i spojrzenie na świat.

 

 

Pomóż dziecku w przyjaźni

Rodzice, jako pierwsi, prawdziwi przyjaciele dziecka, odgrywają ważną rolę w jego relacjach z rówieśnikami. Nauka rozmowy, wspólnej zabawy czy dzielenia się to ważne wzorce, które leżą u podstaw przyjaźni. Spotkania z rodziną, na placu zabaw, wspólne wyjazdy to okazje do poznawania nowych ludzi. Namawianie do zabawy, wskazywanie dzieci, do których maluch ma podejść nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Zaproście razem kolegów i koleżanki z klasy lub z sąsiedztwa na wieczór z grami. Interaktywna planszówka lub gry online to dobry sposób na poznanie się i przełamanie pierwszych lodów. Gry, które wymagają rywalizacji, uczą, ale jednocześnie są wesołe i przyjemne, mogą stać się wspólną pasją.

 

 

 

Warto tworzyć okazje do spotkań:

  • wieczór gier planszowych
  • turniej gier przy komputerze
  • urodziny razem z bliskimi
  • dzień z ulubionymi filmami

 

 

Twoja pomoc jest również nieoceniona, gdy dziecko przeżywa kłótnie lub nie rozumie zachowania przyjaciela. Zapytaj, co się stało i dokładnie wybadaj sytuację. Powiedz, że przeprosin nie należy odkładać na później i warto wyciągnąć rękę do bliskich. Rodzice potrafią pocieszyć i przekonać, że warto zadzwonić do koleżanki i porozmawiać, by wyjaśnić każdy konflikt.

 

Ważne!

Niektóre dzieci otaczają się znajomymi, mają wielu przyjaciół i są stale w kontakcie z nimi. Inne wolą mieć jedną, bliską osobę i to z nią najchętniej spędzają czas. Nieśmiałe dzieci ostrożnie podchodzą do przyjaźni i potrzebują czasu na zawarcie znajomości. Wszystko zależy od osobowości: zaakceptuj to, co Twojemu dziecku daje radość.

 

Gdy dzieci idą do przedszkola, obserwują rówieśników, oceniają i zaczynają się z nimi liczyć. W szkole już są przygotowane do pierwszych poważnych kontaktów i chcą mieć wymarzonego przyjaciela. Żyjemy w czasach kontaktów bez spotkań w cztery oczy: sms-y i Facebook zmieniają relacje z bliskimi. Dlatego właśnie warto pamiętać, że nic nie zastąpi spotkań, wspólnego czasu i koleżeńskiej więzi. 

Przyjaźń to jedna z największych wartości w życiu człowieka. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w czasach nawiązywania kontaktów online. To w dzieciństwie rodzą się pierwsze bliskie więzi, o których nigdy się nie zapomina. Dzięki temu dziecko uczy się życzliwości, cierpliwości i wzajemnego szacunku. Dowiedz się, jak pomóc dziecku w relacjach z rówieśnikami?