Rodzeństwo to nowość dla dziecka, które do tej pory wychowywało się bez niego. To właśnie może budzić lęk i pytanie: co dalej? Niemowlę sprawi, że wypracowane już rodzinne zwyczaje trzeba będzie dopasować do nowej sytuacji – wiedzą o tym rodzice. Ich zadaniem jest przygotowanie starszego dziecka na zmiany i uchronienie go przed ich negatywnymi konsekwencjami. Zmęczenie mamy, płacz malucha w nocy, a nawet przeniesienie uwagi wszystkich członków rodziny na dzidziusia – to może powodować wiele stresu i niepewności w życiu przedszkolaka i małego ucznia. Im wcześniej powiecie dziecku, że będzie miało rodzeństwo, tym więcej czasu będziecie mieli na wprowadzenie nowego porządku. W końcu nowy członek rodziny to radość – pierwsze dziecko szybko to zrozumie.
Pamiętaj!
Twoje dziecko powinno dowiedzieć się o zmianach w rodzinie od Was. To rodzice jako pierwsi ogłaszają tę nowinę. Dzięki temu jedynak poczuje swoją ważną pozycję w domu, a przy okazji będzie mógł od razu rozładować emocję przy najbliższych. Dlatego ważne jest, by powiedzieć o braciszku lub siostrzyczce jak najszybciej – zanim ktoś przypadkowo zapyta o powiększającą się rodzinę.
Będziesz mieć braciszka – co to oznacza dla jedynaka?
Jedynak to oczko w głowie rodziców i skupia na sobie całą uwagę. Nawet, jeśli marzy o rodzeństwie, informacja o nadchodzącej zmianie zawsze wywołuje emocje – w dodatku skrajne. Co ciekawe: reakcja może być dla Ciebie zaskoczeniem. Być może macie już za sobą rozmowy o tym, że braciszek byłby świetnym towarzyszem zabaw, a mimo wszystko pojawi się bunt zamiast szczęścia. Warto przygotować się na łzy, bo może okazać się, że to one pojawią się jako pierwsze. Psychologowie wskazują taką reakcję jako całkiem naturalną: w końcu w domu ma pojawić się ktoś, z kim trzeba będzie dzielić się rodzicami, zabawkami, a może i pokojem. To ważny czas dla całej rodziny, dlatego rozmowę z dzieckiem trzeba przemyśleć i dobrze zaplanować. Inne argumenty są potrzebne w rozmowie z przedszkolakiem, inne z dzieckiem w wieku szkolnym.
Spokojna i wesoła rozmowa z przedszkolakiem
Gdy ciążowy brzuszek już zaczyna być widoczny, a rodzice są wyraźnie poruszeni – to oznacza, że czas na rozmowę z dzieckiem. Wybierzcie dobry moment, stwórzcie wesoły nastrój i pochwalcie się jedynakowi, że będzie miał rodzeństwo. Zamiast zadawać pytanie: „czy chcesz mieć braciszka albo siostrzyczkę?”, po prostu powiedz, że to już za kilka miesięcy się wydarzy. Pokaż, o co chodzi na przykładzie z życia: „Twoja koleżanka Ania też ma małego braciszka i razem z mamą zabierają go codziennie w wózku na plac zabaw”. Przedszkolak będzie potrzebował szczegółowych wyjaśnień: w końcu dzidziuś mieszka w brzuchu. Wyjmijcie zdjęcia z czasów pierwszej ciąży, pokażcie dziecku, że jeszcze nie tak dawno w emocjach czekaliście na jego narodziny.
Jak ułatwić jedynakowi nową sytuację?
Wspólne przygotowania pokoiku dziecięcego, poszukiwania ubranek, a nawet wybieranie zabawek dla braciszka mogą złożyć się na miłą, rodzinną przygodę. Przygotuj się na wiele pytań: od tego, skąd się biorą dzieci aż po te, kiedy dokładnie braciszek pojawi się w domu. Nie zapominaj, że to czas, w którym rozwija się nowa więź dziecka i rodziców. Czułość, troska i miłość mają tu pierwszorzędne znaczenie: jedynak potrzebuje utwierdzenia w przekonaniu, że przyszłe rodzeństwo nie odbierze mu ważnego miejsca w życiu mamy i taty. Nowa sytuacja dotrze do dziecka dopiero, gdy niemowlę pojawi się na świecie. Dobre przygotowanie na tę chwilę to podstawa – mały braciszek lub siostrzyczka potrzebuje ciepłego przyjęcia całej rodziny.
Mała porada:
Gdy po informacji o powiększającej się rodzinie, dzieckiem targają skrajne emocje, spróbuj je ukoić. Zabawki, które mają wynagrodzić jedynakowi trudny czas nie są dobrym rozwiązaniem. Nie zapominaj jednak, żeby w ferworze zakupów dla niemowlęcia pamiętać też o upominku dla starszego dziecka. Takie drobiazgi, „poprawiacze humoru” to czasami miły gest, który wiele zmienia.
Ciąża mamy to duża zmiana w życiu jedynaka – niezależnie od wieku. Musisz przygotować dziecko na to, że za kilka miesięcy będzie Was więcej w rodzinie. Najważniejsze, by zapewnić je, że jest bezpieczne, kochane i bardzo potrzebne. Maluchy potrzebują innego wsparcia niż starsze dzieci – dowiedz się, jak rozmawiać o nowym członku rodziny?