Mały poliglota – kiedy zacząć naukę języków?

Na co dzień, na każdym kroku, spotykamy obcokrajowców – w pracy, w szkole czy w podróży. Znajomość języka angielskiego to nie tylko dodatkowa kompetencja, ale przede wszystkim ułatwienie w każdej dziedzinie życia. Studia za granicą, rozwój kariery zawodowej, wyjazdy zagraniczne, konferencje i wykłady, ale też zawieranie nowych, cennych znajomości – to wszystko sprawia, że warto rozpocząć naukę języka obcego jak najszybciej.

 

Dzieci uczą się szybciej

Badania naukowe potwierdzają, że dzieci uczą się szybko i łatwo. Faktem jest, że maluch rozpoczynający naukę języka obcego przed dziesiątym rokiem życia ma szansę na wypracowanie znacznie lepszej wymowy i akcentu od dzieci, które zaczęły się uczyć później. W testach mierzących ogólny poziom znajomości języka u nastolatków nie stwierdzono przewagi w grupie uczących się dłużej w żadnej sferze poza wymową.

Nauka języków może być przyjemnością

Umysł malucha jest chłonny, a nauka odbywa się w zupełnie inny sposób niż u młodzieży, czy u osoby dorosłej. Zachęcanie dziecka i rozbudzanie w nim ciekawości poznania nowego języka jest istotne, ponieważ najmłodsi zdecydowanie lepiej radzą sobie z opanowaniem systemu fonologicznego, co z kolei ma wpływ na umiejętność rozumienia ze słuchu. Dzieci w wieku przedszkolnym są w trakcie uczenia się języka ojczystego: nauka kolejnego zwiększa dziecięcą świadomość językową oraz wpływa korzystnie na rozwój obu półkul mózgowych. Dziecko uczy się „całym ciałem”, używa swoich wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku, zapachu. Plastyczność umysłu malucha sprawia, że przyswajanie języka staje się po prostu łatwiejsze. Dlatego warto kontakt z językiem wdrażać stopniowo, ale płynnie już w wieku przedszkolnym.

 

Języki obce dla najmłodszych

Nauka języków obcych rozpoczyna się przeważnie już w przedszkolu. Niektóre dzieci jeszcze wcześniej biorą udział w prywatnych kursach językowych, a czasami uczą się podstawowych słówek w domu z rodzicami. Przedszkola coraz częściej proponują języki obce w wymiarze od 2 do 3 godzin tygodniowo w niewielkich grupach. Zatem cennym uzupełnieniem nauki będzie skorzystanie z takiej dodatkowej możliwości: im dziecko ma częstszy kontakt z językiem, tym lepiej. Nauczyciele w czasie kursów dla najmłodszych uczą spontanicznie i naturalnie, przez zabawę. 

 

Wybierając szkołę językową, zwróć uwagę na:

  • pozycję w lokalnym rankingu,
  • ofertę skierowaną dla najmłodszych,
  • doświadczenie lektorów,
  • możliwość nauki w małych grupach,
  • starannie dobrane grupy pod względem wieku i stopnia zaawansowania,
  • program nauczania.

Jak ułatwić dziecku poznawanie języka obcego?

Wystarczy tylko 30 minut kontaktu z językiem dziennie, by zobaczyć pierwsze efekty. Można włączyć słuchowisko, bajkę czy piosenki w języku, którego dziecko zaczyna się uczyć. Obecnie mamy także swobodny dostęp do edukacyjnych programów telewizyjnych po angielsku. Ważne jest, aby dziecko systematyczne osłuchiwało się z językiem. Zawsze warto posiłkować się multimediami i uczyć się razem z małym uczniem.

 

Jak sprawić, by nauka języka stała się dla naszej pociechy przyjemnością:

 

  • Zabawy „w angielski” z mamą lub tatą – warto zaplanować wspólne czytanie książeczek po angielsku, gry planszowe, układanie puzzli czy odgrywanie scenek aktorskich typu kalambury.
  • Język obcy na śpiewająco – jeśli dziecko jest muzykalne, można wybrać kilka płyt w księgarniach językowych i śpiewać razem z nim ulubione piosenki w obcym języku.
  • Wspólne ćwiczenie słówek – naklejanie kolorowych karteczek z zapisanymi nazwami na różne przedmioty w domu wspiera proces zapamiętywania.
  • Mowa niewerbalna ma znaczenie – gdy mówisz do dziecka, pomagaj sobie gestami i pokazywaniem. Nawet przesadna intonacja wspomaga poznawanie języka.
  • Gramatyka to kolejny etap – zagłębianie się w nią na początku nauki jest problematyczne. Nawet w ojczystym języku jest ona dla dzieci jeszcze zupełnie niezrozumiała.
  • Warto poznawać świat – zabawa z dziećmi innych narodowości będzie zarówno przyjemnym doświadczeniem, jak i sposobem na naukę bez wysiłku. Szansą mogą okazać się również międzynarodowe przedszkola i szkoły.

 

Nauka języków obcych rozwija strategię uczenia się oraz pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka. Dzięki niej dzieci poszerzają swoje horyzonty i kształtują świadomość społeczną oraz kulturową. Jednak każde dziecko uczy się w swoim tempie, które należy zaakceptować i wspierać. Jeśli dziecko w pierwszych latach życia nie wykazuje większego zainteresowania tą dziedziną, warto zapisy do szkoły językowej odłożyć na później. Predyspozycje językowe również mają znaczenie: gdy nauka idzie łatwiej, rośnie motywacja. Brak takiej zdolności sprawia, że trudniej zapamiętać nowe słówka, a dziecko może mieć opory przed mówieniem. Dlatego kontakt z językiem z filmów, bajek i zabaw jest mniej stresujący. Obowiązek nauki przyjdzie z czasem w szkole. 

Znajomość języka angielskiego nie jest już wyjątkową umiejętnością, a bardziej naturalnym etapem edukacji. Świat daje nam dostęp do różnych metod oraz możliwości poznawania nowego języka. Czy warto zachęcać dziecko do nauki już od najmłodszych lat?