Taką gimnastykę można wprowadzać już od wczesnych lat życia malucha. Trzeba tylko pamiętać o dopasowaniu poziomu trudności gry do jego wieku. Tego typu stymulacja u dzieci ma wiele zalet: pomaga im samemu wpadać na kreatywny pomysł na to, jak rozwiązać problemy, ćwiczy cierpliwość i wreszcie – najważniejsze – rozwija umysł. Jakie więc wybrać gry logiczne, by stymulować w równym stopniu intelektualny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?
Dzieci w wieku przedszkolnym to bardzo wymagający uczestnicy życia społecznego. Ich umysły są żądne nowych wrażeń, dlatego potrzebują atrakcyjnych i angażujących zabaw, pozwalających uciec przed nudą. Im więc ciekawsza i atrakcyjna gra, tym chętniej – i dłużej – maluch będzie poświęcał jej swój czas. Musi zainteresować umysł dziecka wejściem w interakcję z jej zasadami, sprawiając mu jednocześnie radość z tego, co akurat robi. Dlatego w przypadku takich maluchów złotym środkiem będzie połączenie skutecznej nauki z zabawą – i to taką, w której to ich uczucia oraz pomysły będą odgrywały główną rolę.
Jak gry logiczne rozwijają umysł malucha?
Doskonalenie intelektu małego dziecka to najlepszy sposób na to, by maluch:
By ćwiczyć z dziećmi logiczne myślenie, nie trzeba od razu wydawać fortuny na gry planszowe. Można też przygotować coś szybko i kreatywnie na własną rękę w zaciszu własnego domu.
W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym umiejętność logicznego myślenia wkracza już na wyższy poziom zaawansowania. Takie maluchy potrafią już czytać i liczyć, więc z powodzeniem można dla nich przygotować odrobinę bardziej skomplikowane aktywności, cały czas jednak przemycając do nich pierwiastek zabawy. Dlatego warto sięgnąć tutaj po wiedzę, jaką takie maluchy wynoszą z lekcji (szczególnie matematyczną), i połączyć ją z praktycznymi i codziennymi sytuacjami.
Gry logiczne dla ucznia podstawówki
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym lubią interaktywne zabawy. Rodzicom zależy z kolei, by miały one walor edukacyjny. W tym temacie z pomocą dorosłym przychodzi internet pełen gier rozwijających pamięć, koncentrację i logikę na dopasowanym do rozwoju malucha poziomie trudności. Układanie tangramu czy puzzli, „ucieczka” z labiryntu czy zaznaczanie różnic między dwoma obrazkami – takie gry rozgrywane na ekranie komputera z pewnością nie będą czasem straconym.
Zabawy i gry ćwiczące intelekt to prawdziwy motor zmian w jego rozwoju. Warto więc aktywizować dziecko i podsuwać mu różnorodne, atrakcyjne aktywności, czy to w postaci własnoręcznie wykonanych „gadżetów”, czy komputerowych gier. Wszystkie one edukują w równym stopniu każde ciekawe świata i zdobywania nowych umiejętności dziecko.
Sprawdź gry logiczne Akademi Puchatka! Kliknij
Jak efektywnie i przyjemnie wspierać rozwój koncentracji, samodzielność i kreatywność u dziecka? Warto postawić na dopasowane do jego wieku gry, które mogą stanowić dobry trening umysłu. Poznaj zabawy rozwijające nie tylko spostrzegawczość i pamięć, ale przede wszystkim logiczne myślenie.