Rodzinna dieta sezonowa – jedzmy zgodnie z porami roku!

Sezonowość w doborze produktów spożywczych, głównie takich jak owoce i warzywa, to jedna z zasad odżywiania zgodnego z porą roku. Dostępność poszczególnych produktów wpływa również na sposób ich przygotowania. Latem przy dużej dostępności do świeżych produktów częściej spożywamy je na surowo w postaci np. sałatek, zimą, przy ograniczonej dostępności do produktów świeżych korzystamy z takich, które wymagają pieczenia, duszenia czy smażenia. Razem z porami roku zmienia się nie tylko dostęp do świeżych produktów, ale również temperatura otoczenia: pod jej wpływem zmieniają się potrzeby żywieniowe naszego organizmu. W czasie upałów, gdy podnosi się temperatura organizmu, chętniej sięgamy po lekkie posiłki, natomiast zimą, kiedy organizm jest wychłodzony, wybieramy takie produkty które rozgrzewają, np. zupy.

 

Sezon trwa cały rok?

Współcześnie mamy do czynienia z tak zwaną migracją żywności, stąd przez cały rok  kupujemy wszystkie produkty, nawet te egzotyczne. Co chwilę na półkach sklepowych pojawiają się nowe produkty, nieraz o dosyć tajemniczych nazwach jak: karambola, miechunka, persefona. Zachwycają swoim wyglądem i bogactwem składników odżywczych. Czy na pewno poosiadają taką moc właściwości zdrowotnych? Należy sobie uzmysłowić, że owoce i warzywa sprowadzone zza granicy są często poddawane różnym procesom, mającym na celu wydłużenie ich trwałości, co w efekcie powoduje duże straty witamin i składników mineralnych. W końcu muszą przetrwać bardzo długi transport, aby zapobiec ich szybszemu dojrzewaniu i zepsuciu stosuje się różne substancje chemiczne. W efekcie na nasz stół trafiają ładnie wyglądające, ale niekoniecznie wartościowe produkty.  

 

Jak odżywiać organizm cały rok?

Najlepszy czas na wprowadzanie świeżych i sezonowych produktów do codziennego menu w naszej strefie klimatycznej trwa od połowy wiosny do późnej jesieni. To okres charakteryzujący się dużą różnorodnością produktów. Wiosną najlepiej smakują zielone warzywa takie jak szparagi, sałata, szczypiorek czy kapusta, a także marchew i kalafior. To z nich warto przygotowywać sałatki czy dodawać je do kanapek lub twarożków. Niektóre nowalijki możemy wyhodować sami. Cebula i pietruszka zasadzone w doniczce lub rzeżucha wysypana na wilgotną ligninę zazielenią się w krótkim czasie oraz przyjemnie ozdobią oraz wzbogacą nasze posiłki w cenne witaminy (C, E, A, B, PP) , związki mineralne czy przeciwutleniacze. 

 

Czy wiesz, że…

Jedna z pierwszych nowalijek, czosnek niedźwiedzi, dziko rosnący znajduje się pod ochroną, ale można go uprawiać we własnym ogródku. W medycynie ludowej był znany i stosowany od lat, ze względu na właściwości zbliżone do czosnku zwyczajnego. Jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji, przede wszystkim związków siarki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, a także pomagają zwalczać wirusy, bakterie czy drożdżaka Candida albicans, odpowiedzialnego za grzybicę. Najczęściej wykorzystywaną częścią rośliny są delikatne zielone liście, które można spożywać: wiosną  świeże lub jesienią i zimą wykorzystać suszone. 

Lato to wyjątkowo bogaty pod względem świeżych warzyw i owoców okres w roku. Warto z niego korzystać, wzbogacając codzienne posiłki choćby w cukinię, kukurydzę, zieloną fasolę, pomidory czy brukselkę, a na deser czy przekąskę owoce (maliny, jagody, morele, porzeczki). Oczywiście w zimie nie ma takiej różnorodności i dostępności do sezonowych produktów, ale w tym czasie możemy wykorzystać mrożonki lub inne przetwory przygotowane w okresie wiosenno-letnim, w czasie dużej dostępności do szerokiej gamy produktów sezonowych. 

 

Pamiętaj, że przez cały rok możesz w doniczkach na parapecie uprawiać świeże przyprawy, które dodają aromatu oraz są bogate w cenne składniki mineralne. 

Zachwycamy się często egzotycznymi produktami, zapominając, że nasze rodzime charakteryzują się dużą wartością odżywczą. Poza witaminami i składnikami mineralnymi zawierają szereg substancji aktywnych o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwmiażdżycowych i detoksykacyjnych.  Odżywianie zgodne z porą roku to przede wszystkim dostrojenie naszego organizmu do czynników zewnętrznych. Wprowadzanie sezonowych produktów do codziennej diety zapewni bogactwo wartości i składników odżywczych stanowiąc podstawę zdrowego jadłospisu.

Każdego dnia zastanawiasz się nad tym, jak zapanować rodzinne posiłki, żeby były smaczne i zdrowe. Dokonując wyboru określonych produktów, nie zawsze wiadomo, czym się kierować: ceną, wyglądem, krajem pochodzenia. Najbogatsze w składniki odżywcze są te produkty, które rosną i dojrzewają w naturalnych warunkach.