Kiedy zacząć czytać dziecku?
Już niemowlęta potrafią tak długo skupić uwagę na głosie czytającego rodzica, że można im z powodzeniem czytać na głos krótkie bajki przy każdej okazji. Ale pedagodzy i lekarze mówią, że warto to robić już w czasie ciąży. Do płodu przez cały ten okres docierają praktycznie wszystkie bodźce ze świata zewnętrznego, w tym głos rodziców. Warto więc go oswajać z brzmieniem wyrazów i rytmem słowa czytanego. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się między 2. a 3. rokiem życia malucha. Następuje wtedy gwałtowny intelektualny skok rozwojowy, który warto głośnym czytaniem ukierunkować na właściwy tor.
Czytanie. Od czego zacząć?
Kiedy maluch nie lubi czytać książek
Czasem dziecko długo nie wykazuje zainteresowania historiami zapisanymi na kartach książek. Nie należy się jednak tym zniechęcać – na każdego malucha „przychodzi czas”. Warto w tym czasie delikatnie nawiązywać tematyką książek do tego, czym maluch lubi się najbardziej bawić. Jeśli więc interesuje się lalkami, to można zainwestować w lektury opowiadające (koniecznie z obrazkami pełnymi ciekawych szczegółów odpowiadających treści historii) np. o perypetiach księżniczek, podobnych – jak to bywa – do takich lalek jak dwie krople wody. W ten sposób prędzej czy później uda się pozyskać zainteresowanie dziecka czytaniem na głos.
Literki i coś więcej
Czytanie dzieciom a wyniki badań
Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom przeprowadziła w latach 2014-2015 badanie ankietowe wśród rodziców. Celem projektu było potwierdzenie zależności między czytaniem dzieciom na głos już od pierwszych dni życia a ich rozwojem intelektualnym i emocjonalnym, jak również zweryfikowanie umiejętności wychowawczych opiekunów. Z zebranych odpowiedzi wyłaniają się ciekawe wnioski, m.in. takie, że ogromna większość respondentów uważa tę czynność za bardzo ważną i bardzo rozwijającą ich pociechy. 10% rodziców przyznało też, że czyta swoim dzieciom ponad 20 minut każdego dnia. Całe badanie dostępne jest pod tym adresem: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/ckfinder_pliki/files/Raport%20ko%C5%84cowy.pdf.
Co daje czytanie dziecku?
• Prawidłowo rozwija psychikę dziecka.
• Poszerza zainteresowania i wiedzę – o świecie i samym języku.
• Zacieśnia więź między maluchem a rodzicem i tym zaspokaja potrzebę miłości oraz uwagi.
• Uczy zachowań prospołecznych.
• To najlepszy wstęp do dalszej nauki pisania i czytania.
• Jest świetną rozrywką, skutecznie odciągającą od gry na komputerze czy tablecie.
• Uczy poczucia humoru.
Lepiej, kiedy czyta tata
Harwardzcy naukowcy przeprowadzili w 2015 r. ciekawe badanie. Pod lupę wzięli „skutki” czytania maluchom przed snem raz przez mamę, a raz przez tatę. Okazało się, że dzieci bardziej skupiały się na słyszanej treści, gdy interpretowali ją… ojcowie. Zadawały im więcej pytań, były bardziej skupione i częściej same komentowały zasłyszane opowieści. Sami ojcowie też, myślący mocno abstrakcyjnie, motywowali dzieci do wyczerpującego odpowiadania na zadawane przez nich pytania w trakcie lektury. Z kolei matki, zbyt „wczuwające się” we właściwe odegranie ról pojawiających się w bajce postaci, „wyłączały” przez to w dzieciach wyobraźnię, bo za bardzo subiektywnie interpretowały treści (np. zmieniającym się tembrem głosu). Dodatkowo gdy już zadawały maluchom pytania, to pytały o bardzo konkretne rzeczy (np.: „Ile widzisz jabłek w koszyczku?”), które nie motywowały do tworzenia rozbudowanych odpowiedzi.
Wielu dorosłych do dziś pamięta wieczorne czytanie bajek z czasów dzieciństwa. I nic w tym dziwnego, bo to jedno z najcieplejszych wspomnień z tego okresu. Czytał nam dziadek, czytała mama, czytał nawet starszy brat czy siostra… Ale mimo że wynosimy tę tradycję z domu rodzinnego, to nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak ważna jest w rozwoju każdego człowieka.