Wszystko, co jest nowe, fascynuje i zachęca do poznania. Tak wygląda świat w pierwszych latach życia dziecka. Każdy dzień jest nowym odkryciem i dostarcza wiedzy, której mały odkrywca pragnie. Podobny mechanizm działa, gdy zaczyna się szkoła. Dzięki ciekawości nauka przychodzi dużo łatwiej i nie męczy. Dopiero rutyna i codzienny wysiłek umysłowy sprawiają, że dzieci nie mają ochoty na popołudnie przy książkach. Nie każdy szkolny przedmiot musi być pasjonujący, ale są sposoby na to, by uczeń chłonął wiedzę.
Wszędzie dobrze, ale w domu… najciekawiej
Ciekawość zaczyna się w domu: pierwsze pytania skierowane są przecież do mamy i taty, którzy wszystko wiedzą. Cierpliwe odpowiadanie udowadnia dziecku, że warto drążyć każdy temat, a to wyrabia nawyk szukania rozwiązań – niezbędny w procesie nauki. Spacer, wycieczka lub wyjazd do dziadków dostarczają nowych bodźców i motywacji. Młody uczeń powinien samodzielnie sięgać po źródła wiedzy: nie podawaj gotowych rozwiązań, ale pokaż, gdzie znajdzie odpowiedzi na pytania o historię czy geografię kraju. Encyklopedie dla dzieci, tematyczne gry planszowe i książki pełne ciekawostek – to one mogą stać się dobrymi materiałami do nauki. Dzięki rozmowom z dzieckiem poznasz jego zainteresowania i kierunek myślenia, więc łatwiej będzie dobrać dla niego wciągającą literaturę. Pamiętaj: dzieci chętnie sięgają tylko po interesujące książki. Gdy odkryjesz temat, który wciąga, zadawaj dziecku pytania o szczegóły, potraktuj je jak eksperta w tej ważnej dziedzinie. Zamiana ról sprawi, że to początkujący badacz będzie próbował zaimponować Ci wiedzą. To właśnie jest najważniejsze: ciekawość zaczyna się od „chcę!”.
7 ciekawych sposobów na codzienność:
Nowe hobby: zdobywanie wiedzy
Wykorzystaj to, co dzieci lubią najbardziej, czyli rozrywkę. W ten sposób udowodnisz, że nuda nie istnieje i odczarujesz tematy z pozoru nieciekawe. Internet jest kopalnią wiedzy podanej w przystępnej formie. Warto kreatywnie spędzić rodzinny wieczór przed komputerem. Mały astronom będzie zafascynowany, gdy zobaczy film przedstawiający ziemię widzianą nocą z satelity. Krótkie wideo przedstawiające niezwykły efekt domina lub pracę prawdziwych robotów pokaże, jak wiele ciekawych historii jest jeszcze do odkrycia. Wiele dzieci relaksuje się, grając – wybierz takie gry online, które uczą cierpliwości i innowacyjnego myślenia. Oglądanie bajki opartej na polskich legendach lub interaktywnej mapy świata to sposoby na pokazanie, że wiedzę niezbędną do szkoły można łatwo przyswoić.
Ważną informacją jest ta, że ciekawość łączy się z motywacją, która jest siłą napędzającą każdy sukces. Rodzice odgrywają ważną rolę w procesie kształtowania twórczej postawy dziecka. Wiedzą, jak wzbudzić zainteresowanie otaczającą rzeczywistością i uczą, że nauka łączy się z pasją. Ciekawość to postawa wobec świata i jest jednocześnie związana z wysokim potencjałem. Pomyśl o tym, że wielu uczniów zyskuje w szkole dzięki determinacji, która pozwala osiągnąć jeszcze więcej. Czasami pasja zaczyna się od zwykłej rozmowy.
Dziecięca zdolność do dziwienia się światu, chęć poznawania tego, co nowe i pęd do poznania odpowiedzi na trudne pytania – to właśnie ciekawość. To ona sprawia, że każdy dzień jest fascynujący. Ciekawość wpływa także na łatwiejsze przyswojenie wiedzy i rozwój twórczej osobowości. To właśnie dlatego warto rozbudzić ją w młodym uczniu.