Czytanie na każdym z etapów rozwoju intelektualnego spełnia inne funkcje: rozwija kreatywność i wyobraźnię, ale także inteligencję werbalną. Jednocześnie pomaga w nauce, w opanowaniu funkcji technicznych, semantycznych i krytyczno-twórczych. Może stać się również prawdziwą pasją. Jest kilka sposobów na to, by ułatwić dzieciom start w świat książek.
Pierwszy ruch należy do rodziców: bądź wzorem dla dziecka. Gdy mama wieczorami relaksuje się w towarzystwie książki i ulubionej herbaty, a tato obok spokojnie czyta gazetę – łatwiej pokazać, że czytanie jest ważnym punktem dnia. Może przypomnij sobie o książce, która sprawiła Ci frajdę w dzieciństwie? Warto po nią sięgnąć i opowiedzieć o niej dziecku. Może to „Dzieci z Bullerbyn” albo jedna z części „Jeżycjady”? Przeczytaj najciekawsze fragmenty na głos i zareklamuj książkę dzieciom najlepiej, jak potrafisz.
uczy myślenia
pobudza wyobraźnię
trenuje cierpliwość
dostarcza wiedzy
budzi empatię
wzbogaca słownictwo
uczy ładnej wymowy
Następnie stwórzcie razem dziecięcą biblioteczkę w oparciu o zainteresowania. Z raportu Scholastic jasno wynika, że aż 73% dzieci chętnie sięgałoby po książki, które mogą polubić. Dobierzcie lekturę również do wieku. Badania wskazują, że dzieci pomiędzy 6 a 8 rokiem życia lubią książki o swoich rówieśnikach. Starszaki z kolei doceniają w literaturze dobrą fabułę, tajemnicę i problem do rozwiązania. Obserwuj zainteresowania dziecka i zapytaj po prostu: jaką książkę masz ochotę dzisiaj poczytać? Najważniejsze, by młody czytelnik sam wybrał lekturę dla siebie.
Teraz kolej na prawdziwą pasję: wynika ona przede wszystkim z tego, że czytanie to przyjemność. Komiksy, gry czytelnicze, książki na podstawie ulubionych bajek i filmów albo śmieszne opowieści – to może być pomysł na relaks. Jeśli dziecko jest zafascynowane filmem Disneya po wizycie w kinie, skoczcie razem do księgarni po wersję papierową tej historii. Gdy poczytacie ją razem, z podziałem na głosy, do rozrywki dojdzie również nauka: dykcja, ćwiczenie akcentów i wypowiadania się. Być może czytnik e-booków lub książka na tablecie pomogą w zaprzyjaźnieniu się z literaturą tym dzieciom, które uwielbiają zabawy przy komputerze.
Dzieci nie lubią czytania, gdy wydaje im się, że tracą na nie czas. Pokaż, że dobra zabawa zaczyna się dopiero z książką. Nie oceniaj, czy jest wartościowa, nie skreślaj komiksu, jeśli widzisz, że potrafi wciągnąć na długie godziny. Raport Czytelnictwa Dzieci i Rodziny wskazuje, że 70% dzieci lubi książki, które śmieszą, więc warto zacząć od rozrywki. To sposób, by rozbudzić nawyk czytania, które wpływa na rozwój dziecięcych możliwości.
ciekawa i zabawna opowieść
komiksy i książki pełne obrazków
gry czytelnicze i słowne (typu Scrabble)
literatura na podstawie filmów
ciekawe e-booki
dobra atmosfera do czytania
zamiłowanie czytelnicze rodziców
Książki to sposób na wolny czas, rozrywkę i zdobywanie wiedzy. Ważne, by dzieci same odkryły, że ich potrzebują – nie tylko w szkole. Spraw, by czytanie było nauką, ale i pasją.