Dobry plan na wakacje – czyli 100% kreatywności

U babci, na kolonii albo na podwórku pod blokiem – nieważne gdzie, ważne, że nie trzeba rano wstawać do szkoły i myśleć o zadaniu domowym. W pierwszych szkolnych latach wakacyjne emocje nie są jeszcze tak silne jak te u starszych uczniów, którzy już zdążyli zmęczyć się szkołą. Dzieci po prostu mają więcej czasu na zabawę, ale też i na… nudę. Rodzice w związku z tym martwią się, czy są w stanie zapewnić swoim pociechom tyle rozrywki i atrakcji, ile potrzebują. Drogie wyjazdy, pierwsze językowe lub sportowe obozy i długie godziny nad wodą – to piękny plan, ale też powód do stresu związanego z domowym budżetem. Włóż modne pomysły między bajki i pomyśl racjonalnie.

 

Pamiętaj!

Dziecko świetnie poradzi sobie z wolnym czasem. Twoim zadaniem jest nadanie dobrego kierunku zabawie. Nuda może natomiast okazać się pierwszym krokiem do kreatywności: sprytny maluch będzie próbował, jak najszybciej się z niej wydostać.

 

Bezpieczne wakacje

Dziecko w czasie wakacji przede wszystkim potrzebuje opieki. To najważniejsze w tym beztroskim czasie. Wiele przedszkoli organizuje coś w rodzaju półkolonii, czyli po prostu ułatwia pracującym rodzicom zadanie. W mniejszych grupach maluchy spędzają czas ze sobą. Jednak szkolna przerwa może stać się problemem dla rodziców najmłodszych uczniów. Wyjazd do dziadków to tylko chwilowe rozwiązanie. Co robić, gdy za rogiem nie mieszka ani babcia, ani ulubiona ciocia?  Rozwiązaniem mogą być propozycje oferowane przez miasto lub gminę. Półkolonie, miejskie wakacje, a nawet całodniowe zajęcia w aquaparkach – to typowe rozwiązania, nie tylko w dużych miastach. Wielu rodziców szuka również pomocy opiekunki. Córka przyjaciół, która ma studencką przerwę w nauce, może okazać się idealną towarzyszką dnia Twojego dziecka. Być może planujesz również urlop w czasie wakacji – wtedy uda Wam się spędzić więcej czasu razem.

 

Dzień w pracy rodziców

Jeśli tylko masz taką możliwość, zabierz dziecko do pracy. To pomocne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nie masz z kim zostawić swojego malucha. Zabierzcie ze sobą kredki, grę planszową, krzyżówki i książeczkę do kolorowania – lub inną ulubioną zabawkę. Tego dnia zapomnijcie o tablecie lub grach w smartfonie, by dziecko nie odcięło się zupełnie od otoczenia. Wyjaśnij zasady zachowania się w miejscu pracy, pokaż co robisz, a nawet pochwal się kolegom, jak szybko rośnie Twoja pociecha. Wymyśl dziecięce stanowisko i ważne zadanie specjalnie na ten dzień. Wspólna „praca” to prawdziwa przygoda: dziecko obserwuje i jednocześnie czuje dumę, że jest w tak ważnym miejscu.

 

1001 pomysłów na wakacje

Wtedy właśnie możecie pozwolić sobie na odrobinę fantazji, bo przecież wakacje są właśnie od tego. Pomysłów jest mnóstwo – zwłaszcza takich, które zupełnie nic nie kosztują. Spacery, wycieczki rowerowe, a nawet rodzinne gry w deszczowe popołudnie sprawią, że lato zostanie w pamięci na długo. Oczywiście warto również zaplanować wspólny wyjazd, a cel podróży dopasować do potrzeb. Samochodowa wyprawa nad morze lub w góry, połączona ze zwiedzaniem mijanych miejscowości, by w każdej zjeść lody, stanie się dużo większą przygodą niż tydzień w egipskim kurorcie.

 

Wakacyjne inspiracje

  • Letni piknik w parku – w weekend lub inny wolny dzień wybierzcie się do parku na prawdziwy piknik. Wcześniej zaplanujcie odpowiednie przygotowania, dzięki którym dziecięce emocje będą rosły. To dobra okazja, by zabrać dziecko do kuchni i razem upiec babeczki, przygotować owoce i mrożoną herbatę do termosu. Pozwól dziecku być „szefem”: wybór miejsca i menu zostaw właśnie jemu. Warto nakierować dziecięce myśli na właściwy tor, by fantazja nie doprowadziła do przesady.
  • Tematyczne wakacyjne dni – wybierzcie razem motywy przewodnie niektórych dni. Na przykład: Dzień Lodów, czyli zimny deser na śniadanie, obiad i kolację lub Dzień Książki, czyli czytanie, kolorowanie i oglądanie obrazków bez komputerowych rozrywek. Inny pomysł to Bajkowy Dzień, w którym dziecko odgrywa ulubioną księżniczkę, śniadanie może przypominać bohaterów kreskówek, a oglądanie bajek w telewizji nie będzie ograniczone czasowo tak, jak codziennie. Dzień Historii, Dzień Zdrowego Jedzenia, Dzień Psa i Kota lub Dzień Planszówek – na pewno wymyślicie temat, który Was połączy.
  • Wyzwanie na każdy wakacyjny dzień – wymyśl kreatywne wyzwanie dla dzieci, na każdy wakacyjny dzień. To może być np. zdrowa propozycja, czyli „Zjem 5 porcji owoców i warzyw w ciągu dnia”, „Zrobię 10 przysiadów i poskaczę na skakance całą minutę”. Wyzwania dopasuj do wieku dziecka i jego zainteresowań. Możesz również połączyć pomysł z nauka: „Przeczytam 3 opowiadania, gdy mama będzie w pracy”, „Zrobię 10 sudoku, zanim tato wróci z pracy”. Umieszczenie wyzwań na liście w widocznym miejscu sprawi, że łatwiej będzie zbierać punkty. Na końcu wakacji lub każdego tygodnia na dziecko może czekać miła nagroda.
  • Wakacje pełne wspomnień – zachęć dziecko, by dokumentowało każdy dzień wakacji. Zdjęcie, obrazek, kamyk ze spaceru lub kilka zdań o tym, jak minął np. poniedziałek – to wszystko stanie się pamiątką. Na początku wakacji wręcz dziecku kolorowy notes lub kalendarz, poproś, by wakacyjnie go ozdobiło i zacznijcie dokumentować letni czas. Przyda się również pudełeczko na drobiazgi: muszelki, guziczki, drobne upominki z wakacji. Każdą stronę książeczki można wypełnić rysunkami, a zdjęcia można wydrukować i wkleić do niej. Warto uwiecznić wszystkie wesołe chwile, by 31 sierpnia zamknąć notesik i wracać do niego w jesienne dni.

 

Pamiętaj o tym, że maluchy „myślą emocjami”, więc zapamiętują przede wszystkim to, że było „fajnie i wesoło”. Dlatego właśnie wakacyjna, bezstresowa atmosfera sprzyja rozwijaniu pasji – gdy dziecko nie czuje presji. Być może właśnie w czasie pobytu na wsi, razem z kuzynami, Twoje dziecko odkryje, że jazda na rowerze to jest właśnie „to”? Gdy wybierzecie się na piknik i położycie się na kocu wśród zieleni, możesz spróbować nauczyć małego wiercipiętę sztuki relaksu, np. z książką. Jeśli natomiast przyjdzie czas na nudę w czasie lipcowych burz, to jeszcze lepiej: zobaczysz, jak Twoje dziecko radzi sobie, gdy brakuje zewnętrznych bodźców i zadań od rodziców. Właśnie wtedy rozkwita kreatywność – przeczytaj na ten temat tutaj.

 

Wakacje – to najprzyjemniejszy czas, za którym tęsknią dorośli. Najpiękniejsze wspomnienia są właśnie związane z beztroską zabawą w słoneczne dni. Egzotyczne podróże i drogie kursy to tylko dodatek, który wielu rodzicom wydaje się obowiązkiem. Dzieci wiedzą, jak wykorzystać wakacje najlepiej – nawet, jeśli chwilę się ponudzą. Razem zaplanujecie najlepsze dwa miesiące.