Dziecięce spojrzenie na świat - jak rozwijać zmysł wzroku?

Dziecko rozwija się błyskawicznie: każdego dnia można pomóc mu w zdobywaniu nowych umiejętności. Rodzinne zabawy połączą przyjemne z pożytecznym. Możesz wspierać zmysł wzroku oraz ćwiczyć spostrzegawczość dziecka – percepcja wzrokowa odgrywa dużą rolę w czasie nauki i rozwoju. Pomocne mogą być: układanie figur geometrycznych, puzzle i historyjki obrazkowe. Czasami warto usiąść razem z dziećmi przy komputerze i znaleźć gry, które pozwalają na zdobycie nowych umiejętności.

 

Percepcja wzrokowa to zdolność rozróżniania bodźców wzrokowych, rozumienia ich i rozpoznawania w oparciu o inne doświadczenia. Przejawia się na każdej płaszczyźnie życia człowieka i oznacza więcej niż tylko spostrzegawczość. Percepcja wzrokowa odgrywa rolę m. in. w nauce czytania, pisania i rozumienia zadań matematycznych.

 

Jak ćwiczyć spostrzegawczość?

Poszukiwanie różnić pomiędzy obrazkami lub różnicowanie położenia figur, elementów w przestrzeni – to pomysły na edukacyjną zabawę, którą można wplatać nawet w drogę do szkoły. Razem możecie określać, co jest blisko, a co daleko, opisywać szczegóły przedmiotów, czytać napisy na przystankach, liczyć drzewa lub samochody. W domu warto sięgnąć po różnego rodzaju układanki. Puzzle i domino to nie tylko rozrywka, ale również wsparcie spostrzegawczości, nauka kreatywności i postrzegania przestrzennego. Wybór puzzli z mapą świata lub układem słonecznym to jednocześnie dobry sposób na naukę. Jeśli natomiast lubicie gry w komputerze lub tablecie, wybierzcie zabawę z cyklu „Znajdź różnicę”. Poszukiwanie szczegółów na obrazkach to dobry trening wzroku i zajmująca zabawa.

 

Pamięć wzrokowa

Kolejną z aktywności może być ćwiczenie pamięci wzrokowej. W tym celu warto sięgnąć po prostą i przyjemną grę: pokaż dziecku różne obrazki i po kilku sekundach ukryj je. By urozmaicić zabawę, zadaj dziecku pytania związane z treścią obrazka, np. ile było na nim lalek, domków, jaki kolor miał samochód, co było napisane na budynku? Kolejnym krokiem może być układanie własnych historyjek obrazkowych i komiksów: im więcej szczegółowych elementów, tym trudniejsze i efektywniejsze ćwiczenie.

Ważne

Przyglądanie się przedmiotom z bliska, siadanie tuż przy telewizorze lub monitorze, mrużenie i pocieranie oczu, nadwrażliwość na światło – zwróć uwagę na to, jak dziecko wskazuje problemy ze wzrokiem.

 

Dobór gier i zabaw powinien być dopasowany do wieku i możliwości, ale musi też odpowiadać zainteresowaniom dziecka. Zabawa ma przede wszystkim dostarczać dziecku radości – tylko wtedy będzie naprawdę skuteczna jako ćwiczenie rozwojowe. Przy okazji naucz małego ucznia relaksu oczu: wystarczy zasłonić je na chwilę ręką, by odpoczęły od książki i komputera. Pamiętaj, że nawyki odgrywają tu główną rolę i to od nich często zależą zdrowe oczy dziecka.

Oczy dostarczają mózgowi ponad 85% wiedzy o otaczającym świecie. To one pomagają dzieciom poznawać otoczenie i dostrzegać wszystkie jego barwy. Możesz wesprzeć rozwój percepcji wzrokowej u swojego dziecka – wystarczą ciekawe gry, zabawy i zdrowe nawyki.