Karnawał kojarzy się dzieciom z balami, które organizowane są już od przedszkolnych czasów. Właśnie wtedy nadchodzi ta okazja, by dziewczynki zmieniły się w ulubione księżniczki, a chłopcy stali się prawdziwymi superbohaterami. To również szansa dla rodziców: mogą przecież wykazać się pomysłowością, a nawet zdolnościami manualnymi. Często to właśnie na barkach mam spoczywa przygotowanie ozdób długich sukni, koron i atrybutów wróżek. Karnawał może też stać się wyjątkową okazją do rodzinnych spotkań i zabaw. Możecie przecież świętować razem, organizować wspólne bale w towarzystwie babć i przyjaciół dzieci.
Czym jest ten słynny Karnawał?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest tradycja zimowych zabaw w kulturze. Ten czas zaczyna się tuż po święcie Trzech Króli i trwa aż do Wielkiego Postu, czyli okresu przygotowań do Wielkanocy. Wywodzi się jeszcze ze starożytności, ale dzisiejsze ramy karnawału wyznacza kultura chrześcijańska. W Polsce karnawał nazywany był zapustami. Wyróżniały go spotkania towarzyskie, huczne zabawy z tańcami, kuligi oraz pochody przebierańców. Już od świąt we wsiach pojawiali się weseli kolędnicy, w kolorowych strojach, w towarzystwie słynnego turonia, wilka, kozy. Odwiedzali domy i zbierali dary od mieszkańców, a przy okazji zachęcali ich do wspólnego świętowania karnawału. Na polskich dworach odbywały się huczne bale maskowe, które później przerodziły się w wielkie wydarzenia charytatywne – ta tradycja trwa do dziś. W roku 2017 karnawał trwa do 28 lutego. To właśnie wtedy wypadają Ostatki, zwane często Śledzikiem. Najbarwniejszy jest właśnie ostatni tydzień tego rozrywkowego okresu. Gdy nadchodzi Tłusty Czwartek wszyscy miłośnicy pączków i chrustu zacierają ręce i rywalizują ze sobą, kto pochłonie więcej słodkości. Najbliższe święto łasuchów wypada 23 lutego.
Domowy bal karnawałowy
Ostatni weekend karnawału to idealny czas na domowy bal przebierańców. Mogą zorganizować go właśnie najmłodsi. Gdy cała rodzina będzie zachwycona pomysłem, mianuj swoje dziecko głównym organizatorem i poproś o to, by dobrało sobie pomocnika. Do zadań organizatora będzie należało: przygotowanie listy gości, ustalenie tematu, motywu przewodniego imprezy, przygotowanie zaproszeń oraz przekąsek dla gości. Mały koordynator może również dobrać muzykę i zabawy na rodzinny karnawałowy bal. Bez lęku – to może być impreza na kilka osób! Ważne, by zaplanować weekendowy wieczór w dobrym towarzystwie.
Rodzinna tradycja
Skoro karnawał wyróżnia dobra zabawa i radość, warto zaplanować specjalną rodziną rozrywkę na ten czas. Przygotowania do przedszkolnych i szkolnych bali mogą być przyjemną zabawą dla wszystkich. Jeśli masz zdjęcia z podobnych wydarzeń w swoim życiu, koniecznie wyjmij album i razem pooglądajcie, jak wyglądały szkolne imprezy w XX wieku – to już przecież kawał historii dla maluchów. Babcia z kolei może uzupełnić opowieści: w końcu to ona przygotowywała Cię do wielkiego przedszkolnego balu. Przy okazji dzieci mogą dowiedzieć się więcej o karnawałowych tradycjach sprzed lat.
Zabawy karnawałowe dla dzieci:
Karnawał na całym świecie jest czasem nieograniczonej zabawy w dobrym towarzystwie, radości ze wspólnie spędzanego czasu oraz wyjątkowego jedzenia. Najsłynniejszy jest karnawał w Rio do Janerio, wyróżniający się tanecznymi popisami i słynnymi na cały świat paradami. Wenecja z kolei kojarzy się z karnawałowymi, zdobnymi maskami, które stały się symbolem miasta. Do dziś odbywają się tam zabawy oddające ducha tradycji. Macie szansę na stworzenie prawdziwej konkurencji dla tych karnawałowych wydarzeń. Rodzinny bal będzie przecież wyjątkowy, inny niż wszystkie i ma szansę stać się tylko Waszą, prywatną inicjatywą. Każdy pomysł, by urozmaicić domową imprezę, będzie na wagę złota – liczy się nie tyko kreatywność, ale również pozytywne nastawienie.
Bale, tańczący przebierańcy, błyszczące maski – to właśnie wyróżniki czasu zabawy tuż po Bożym Narodzeniu. Tradycja karnawału jest nadal żywa, a w dziecięcym świecie jest jeszcze weselsza. Zobaczcie, dlaczego warto bawić się razem z najmłodszymi. Akademia Puchatka podpowiada, jak zaplanować prawdziwy rodzinny karnawał.