Gry edukacyjne – które rzeczywiście rozwijają?

 

Ciekawe gry edukacyjne uczą otaczającego świata poprzez zabawę, rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz pobudzają do samodzielnego myślenia. Co najważniejsze: pozwalają również na zawiązywanie nowych przyjaźni i kontakty z rówieśnikami. Zabawa w związku z tym staje się okazją do nauki. Online lub w domowym salonie – gry mogą stać się sposobem na kreatywny relaks.

 

Pamiętaj!

Dzieci lubią ciekawostki! Wiele gier edukacyjnych opiera się właśnie na zaskakujących faktach, które śmieszą małych uczniów. Dzięki temu, że proste informacje o stolicach państw podane są w atrakcyjnej formie, dzieci zapamiętują je chętniej. W dodatku dzielą się tą wiedzą z innymi. Jeśli gracie często w ulubiony quiz, działa to jak prawdziwa powtórka z wiedzy.

 

Gdzie szukać ciekawych gier dla dzieci?

Najszybszym sposobem na znalezienie interesującej gry dla Twojego dziecka jest po prostu internet. Możesz wybrać gry edukacyjne online dopasowane do każdego etapu rozwoju: takie, które uczą logicznego myślenia, koncentracji oraz poprawiają pamięć. To idealny sposób na nudę: dzieci mogą grać np. na tabletach, pożyteczna zabawa umili im czas chociażby w podróży. Grę można zakończyć w dowolnym momencie i zapisać ją bez utraty wcześniej zdobytych tzw. etapów czy poziomów.

 

Najpopularniejsze gry:

  • Obrazkowe „pamięciaki” – ćwiczą pamięć Twojego dziecka poprzez wyszukanie dwóch takich samych par obrazków ze zbioru kart z ilustracjami.
  • Testy na spostrzegawczość – gra polega na dopasowaniu jednego lub więcej obrazków do danej tematyki. Takie ćwiczenia pobudzają myślenie i uczą związków pomiędzy przedmiotami oraz ułatwiają naukę liczb lub liter.
  • Gry logiczne – pobudzają dziecko do myślenia strategicznego, które jest pomocne w rozwiązaniu zagadki. Pomagają w ćwiczeniu refleksu oraz sprawności psychoruchowej.
  • Nauka ze słuchu – popularne ćwiczenia, które uczą rozpoznawania otaczających nas dźwięków. Trenują koncentrację oraz pamięć. Pomocne przy nauce języków obcych, nauki poprawnego wymawiania słów.

 

Nie tylko online!

Chociaż gry w smartfonie lub tablecie dominują, moda na planszówki trwa. To właśnie one łączą pokolenia, uczą zdrowej rywalizacji i dostarczają ciekawostek: warto nimi urozmaicić rodzinne wieczory. Nowoczesne planszowe zabawy edukacyjne są interaktywne, łączą wiele umiejętności i funkcji. Plansza może być tylko jednym z elementów: pionki dążą do mety, a gracze po drodze odpowiadają na pytania, rozwiązują zadania i dobrze się bawią. Quizy, które ułatwiają naukę historii lub geografii, to jeden z przyjemniejszych sposobów na trening pamięci i zdobywanie szkolnej wiedzy. Wiele z nich wzbogacona jest o ciekawe gadżety, np. święcące, wydające dźwięki przyciski, dzięki którym dzieci poczują się jak w prawdziwym teleturnieju.

 

Gry mają wiele zalet!

  • Jeśli widzisz, że tabliczka mnożenia lub nauka zasad ortografii sprawia trudność Twojemu dziecku – poszukaj gry, która zmieni żmudną pracę w wesołą zabawę. W ten sposób dzieci mogą uczyć się także nazw państw i ich stolic. Propozycje online lub gry z księgarni lub sklepu zabawkowego rozwiążą szkolny problem.
  • Rywalizacja w grze uczy dzieci dążenia do celu i motywacji. Gry komputerowe i online uczą również systematyczności. Dziecko widzi, że praktyka czyni mistrza, wchodzi na kolejne etapy zabawy i nie poddaje się, dążąc do kolejnego sukcesu.
  • Pasję dziecka możesz wspierać właśnie poprzez gry. Mały wielbiciel dzikich zwierząt lub dinozaurów, chętnie będzie zdobywał wiedzę właśnie przez zabawę. Zdobywanie nagród za właściwe odpowiedzi, nowe pojęcia – to radość dla przyszłego eksperta.
  • Przyjaźnie rozwijają się dzięki wspólnej zabawie – edukacyjne gry w trybie multiplayer sprawią, że brzydka pogoda nie będzie już powodem do dziecięcych zmartwień. Turnieje planszówkowe z kolei pozwalają na znalezienie wspólnej pasji grupie maluchów.
  • Gry są sposobem na rodzinne więzi: dziadkowie, rodzice i dzieci mogą spędzić czas właśnie w czasie planszówek. Zabawne quizy skonstruowane są tak, by wszyscy razem mogli rozmawiać, wspólnie szukać rozwiązać lub rywalizować. Stają się pretekstem do częstych spotkań.

 

Gry edukacyjne rozwijają umiejętności postrzegania, logicznego myślenia oraz doskonalą refleks i sprawność ruchową. Dzięki nim ginie nie tylko nuda, ale również niechęć do zdobywania wiedzy. Wszystko zależy od tego, które wybierzecie. Z całą pewnością stały się już elementem rzeczywistości współczesnego dziecka – chociaż nie każde je lubi. Sprawdź, czy to dobra rozrywka właśnie dla Twojego małego ucznia. Pozwól wybierać te gry, które faktycznie budzą jego zainteresowanie. Być może to logiczne łamigłówki wygrają z kolorowymi grami na smartfonie?

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacje w telefonie, gry przeglądarkowe lub rodzinne planszówki – mogą odczarować naukę. Dzieci sięgają po nie chętnie i traktują jak rozrywkę. Wiele z nich rozwija zdolność logicznego myślenia lub kreatywność, inne wymagają zręczności. Przydadzą się też, by przybliżyć szkolną wiedzę – warto wybrać pożyteczne gry.