Węch to jedyny zmysł, którego nie kontrolujemy i może sprawiać, że niektóre decyzje podejmujemy nieświadomie. Dzieje się tak, dlatego że bodźce węchowe omijają rejony mózgu odpowiedzialne za myślenie racjonalne i wywołują silne reakcje układu nerwowego. Wpływają na zmianę temperatury, rytm serca i częstotliwość oddechu. Podobnie jak z pozostałymi zmysłami: węch także można ćwiczyć i warto to robić. Bez jego pomocy wiele informacji nie dociera do mózgu, np. ostrzeżenia przed pożarem. Podobnie jest w przypadku jedzenia: jeśli dziecko jest niejadkiem, warto zwiększyć bodźce węchowe. Wpływają one bezpośrednio na budzenie się głodu – węch jest aż dziesięć tysięcy razy silniejszy od zmysłu smaku.
Rodzinne gry pozwalają na pobudzanie i wzmacnianie węchu. Wystarczy zebrać kilka pojemników i przygotować próbki zapachów – dobór zależy tylko od pomysłowości. Można umieścić w nich laski cynamonu, pocięte jabłko lub przygotować waciki nasączone różnymi zapachami np. perfum lub aromatów do ciast. Następnie w ramach zabawy dzieci zgadują, jaki zapach znajduje się w danym pudełku. Można to połączyć z odszukaniem produktu na kartce lub próbą "narysowania zapachu". Im bardziej różnorodne aromaty, tym dłuższa i ciekawsza zabawa. Dzieci też mogą przygotować swój zestaw pachnących propozycji do gry z rodzicami. Kolejną grą może być też połączenie skojarzeń z zapachami. Zadawaj dziecku pytania: co czujesz, wąchając cytrynę, z czym ci się kojarzy zapach cukru waniliowego lub jaki zapach budzi w tobie głód? Grę można także połączyć z jedzeniem i próbowaniem potraw.
Przygotuj słoiczki z różnymi zapachami: kwiatowymi, owocowymi, ziołowymi.
Podaj dziecku do powąchania każdy ze słoiczków – poproś o opis każdego z nich.
Wymieszaj słoiczki i zaproś dziecko do zabawy.
Zadanie polega na rozpoznawaniu zapachów i kategoryzowaniu ich: lawenda i konwalia pasują do siebie, tak jak cynamon do wanilii.
Stwórzcie listę skojarzeń z każdą grupą zapachów lub z pojedynczymi słoiczkami.
Ćwiczenia zmysłów mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju najmłodszych. Sprawne i zdrowe funkcjonowanie opiera się na współpracy: węchu, wzroku, smaku i dotyku. Zabawy rozwijające węch można przy okazji łączyć z wyrabianiem zdrowych nawyków żywieniowych. Wystarczy oprzeć je na ciekawym smaku dań i budować przy tym pozytywne skojarzenia z posiłkami pełnymi wartości odżywczych. Na przykład owsianka może kojarzyć się z zapachem ulubionych letnich owoców. Wykorzystaj swoje pomysły i rozwijaj przy okazji kreatywność i wyobraźnię dzieci.
Ulubione zapachy budzą pozytywne skojarzenia, nasilają głód, ale również pozwalają szybko reagować w sytuacjach zagrożenia. Warto rozwijać zmysły poprzez proste i wesołe zabawy. To pomysł na wspólny czas, a przy okazji na zdrowy rozwój dzieci.