Chociaż współczesne notatki powstają w komputerach, telefonach i tabletach, tradycyjna metoda ma duże znaczenie – zwłaszcza dla najmłodszych. Zapisywanie kolorowymi kredkami i flamastrami odgrywa ważną rolę w procesie rozwijania pamięci. Wykorzystanie mapy myśli to nie tylko świetna forma nauki, ale i twórcza zabawa. Ta metoda pobudza pracę obu półkul mózgowych, wzbogaca wyobraźnię oraz porządkuje proces powtarzania i utrwalania materiału. Dzieje się tak dlatego, że graficzne przedstawienie myśli jest znacznie lepiej przyswajane przez mózg niż klasyczny zapis linearny.
Mapy myśli cechuje brak monotonii dzięki zastosowaniu kolorów i wyrazistych obrazów. Stwarza to idealne warunki do wspólnej nauki i zabawy poprzez rysowanie. Mapa oparta jest na skojarzeniach, przeżyciach i doznaniach, dlatego czytelna będzie tylko dla jej autora. Podczas zabaw dziecko będzie inaczej postrzegało otaczający je świat: nie poprawiaj i nie zmieniaj jego pomysłów.
Narysuj obrazek związany z tematem mapy: użyj kolorów,
Wymyśl symbole, które będą oznaczały wydarzenia, emocje i ważne punkty: słoneczka, uśmiechy, gwiazdki,
Zapisz wielkimi literami to, co najważniejsze,
Stwórz swój własny kształt mapy myśli: dodaj strzałki, kółeczka, wykrzykniki i inne wyróżniki,
Staraj się, by każdy punkt na mapie opisany był przez skojarzenia, problemy lub fakty,
Daj się ponieść wyobraźni: historia powinna być wesoła, barwna, jedyna w swoim rodzaju.
Najprostsze rozwiązania, które pozwolą rozwijać i ćwiczyć nabyte umiejętności, to tworzenie prostych map opisujących cały dzień, np.: co wydarzyło się w szkole, kto nowy się w nim pojawił i co ważnego mówiła wychowawczyni? Taki rodzaj pamiętnika jest prostym i skutecznym ćwiczeniem. Dobrym pomysłem może być też przedstawienie na mapie myśli ulubionej bajki lub filmu.
Dowodem na to, że dziecko lubi i rozumie nową metodę notowania, jest mapa myśli niezrozumiała dla obserwatora. Zapytaj, co przedstawia kolorowa historia obrazkowa. Dzięki temu zobaczysz, jak wyglądał proces jej tworzenia. Dziecko uczy się w ten sposób porządkowania własnych myśli, trenuje pamięć i logicznie buduje treść, którą chce przekazać.
Kartka i długopis to narzędzia, które pomagają w ćwiczeniu pamięci. Wystarczy pokazać dziecku proste zasady notowania, by nauka i organizacja czasu były łatwiejsze. Środkiem do celu jest mapa myśli. Dziecko bardzo szybko stworzy swój własny schemat – zobacz, jakie to proste.