Odkrywanie świata, nauka nowych rzeczy, zabawa – to wszystko potrafi być dla dziecka bardzo męczące. Przy organizowaniu dziennego bądź tygodniowego planu zajęć, warto uwzględnić czas na odpoczynek. Te momenty są potrzebne zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Sposobów na relaks jest wiele i nie ma jednej, najskuteczniejszej metody odpoczywania. Żeby dopasować formę relaksu, która będzie najbardziej efektywna dla dziecka, warto dowiedzieć się, jakie są jego potrzeby i preferencje. Być może Ty odpoczywasz z książką w ręku, ale Twoja pociecha może mieć ochotę na coś innego. Wspólnie znajdźcie taką formę relaksu, która będzie dla dziecka najlepsza.
Zajęcia dodatkowe są sposobem na poszerzanie horyzontów. Często proponujemy je dziecku z intencją ułatwienia startu w dorosłe życie. Lekcje gry na pianinie, języka angielskiego czy kółko teatralne – warto je zapewnić dziecku w miarę możliwości. Jednak umiar we wszystkim jest ważny: jeśli w życiu dziecka zaczyna brakować czasu i przestrzeni na swobodną, kreatywną zabawę, zamiast wspierać rozwój dziecka, możesz przyczynić się do jego przemęczenia, a w konsekwencji – zniechęcenia. Obserwuj młodego ucznia, aby mieć pewność, że dodatkowe zajęcia przynoszą mu radość.
Ile czasu poświęcić na odpoczynek?
Każdy człowiek ma inne potrzeby. Przyjmuje się, że dziecko w okresie szkolnym powinno mieć minimum 15 minut odpoczynku dziennie. Wraz ze wzrostem poziomu napięcia emocjonalnego i stresu, zwiększa się też zapotrzebowanie na relaks. Warto również pamiętać o regularnych przerwach w trakcie nauki. Dzięki odprężeniu – nawet chwilowemu – dziecko lepiej się koncentruje, więc proces nauki przebiega łatwiej.
Odpoczynek można podzielić ze względu na jego formę na: aktywny (czynny) oraz pasywny (bierny). Aktywne odpoczywanie to np. czerpanie przyjemności z pływania, chodzenia po górach, jazdy na rowerze czy długich spacerów. Odpoczynek bierny to np. spanie, oglądanie telewizji, czytanie książki. Każdy sposób na relaks jest dobry. Żeby poznać preferencje dziecka, warto rozmawiać i obserwować. Relaks jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka – do jej zaspokojenia nie trzeba przeważnie żadnego przygotowania ani aranżu. Dziecko doskonale wie, co sprawia mu przyjemność i robi to instynktownie! Dzięki uważnej obserwacji poznasz te mechanizmy – być może pozwoli Ci to uniknąć wrażenia, że dziecko nudzi się lub… nie odpoczywa.
Wspólny odpoczynek umacnia więzi! Oto przykładowy zestaw aktywności relaksacyjnych i wyciszających, które możecie wykonywać wspólnie.
Kontrola oddechu – odpowiednio głęboki oddech sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony: redukcja stresu odbywająca się dzięki temu powoduje przyjemne wrażenia w ciele, a także uspokojenie systemu nerwowego. Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, że jego brzuch to balonik, który pompuje się z każdym oddechem. Kilka głębszych, spokojnych oddechów – balonik jest napełniony powietrzem. Następnie powolny wydech – spuszczanie z balona powietrza. Tę czynność można powtarzać kilka razy i nie ma znaczenia pozycja, w której znajduje się dziecko: ćwiczenie można wykonywać na siedząco, na leżąco – ważne, żeby było wygodnie.
Muzyka relaksacyjna – to dźwięki, które mają kojący wpływ na zmysły. Niektóre są specjalnie skomponowane, inne stworzone przez samą naturę: dźwięki delfinów, szum morza, dźwięki lasu czy burzy. Spróbujcie wygospodarować chwilę w ciągu dnia, żeby ich posłuchać. Doskonałą porą może okazać się wieczór, gdyż tego typu dźwięki ułatwiają zasypianie.
Wizualizacja – to ćwiczenie związane z wyobraźnią. Zajmijcie wygodne pozycje i puśćcie wodze fantazji! Wyobraźcie sobie coś bardzo przyjemnego: słoneczną plażę, ciepłą wodę, wycieczkę w najdalszy zakątek Ziemi. Opowiadajcie sobie na bieżąco, co podsuwa wam wyobraźnia: opisujcie to ze szczegółami – im więcej, tym łatwiej będzie poczuć się tak, jakbyście tam faktycznie byli.
Masaż relaksacyjny – jest znanym sposobem na odprężenie. Głaskanie dziecka i potraktowanie jego pleców jak płótna, po którym można malować, to bardzo lubiana przez dzieci aktywność.
Być może okaże się, że powyższe metody się nie sprawdzą, bo dziecko zamiast relaksować się w bezruchu, przy muzyce lub podczas masażu… woli biegać. To żaden problem! Pozwól mu na to. Istotą relaksu jest to, aby oderwać się od wykonywanych czynności i zredukować napięcie. Najważniejsze jest to, żeby czerpać przyjemność z chwili tylko dla siebie.
Pozytywne skutki relaksu:
Przerwa między zajęciami, chwila na złapanie oddechu, czas dla siebie – każdy rodzic to zna, ale czy dziecko również? Ono też potrzebuje odpoczynku! Dowiedz się, jak ważnym elementem dnia Twojego dziecka jest relaks i jak go kreatywnie zorganizować.