Dziś, zdaniem psychologów, rywalizacja rodzeństwa jest czymś zupełnie normalnym i ma swoje zalety. Uczy sztuki negocjacji, rozwiązywania problemów czy osiągania kompromisów. Ponadto konflikt rozwiązany w konstruktywny sposób, może pełnić istotną rolę w późniejszym kształtowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich.
Powody konfliktów
Spory w rodzeństwie mogą powstawać z najbardziej błahych powodów. Najczęściej jest to różnica zdań, naruszenie zasad współżycia lub konflikt interesów: dzieci chcą bawić się tą samą zabawką, ale nie chcą oglądać tej samej bajki albo jednocześnie chcą korzystać z komputera. Powody można mnożyć w nieskończoność. Rodzeństwo rywalizuje ze sobą również o uwagę rodziców: dzieci chcą czuć się zauważone. Często sprawdzają, kogo mama i tata bardziej kochają. W ich odczuciu łatwo to poznać po tym, komu na więcej pozwolą. Próbując zaspokoić własne potrzeby, dzieci nie uwzględniają i nie dostrzegają tego, czego chce druga strona. Jeśli nie potrafią w prosty i otwarty sposób komunikować swoich chęci, wyrazem emocji może być sprzeczka.
Dobry pomysł!
Opracujcie wspólnie Regulamin Rodzinny. Ustalcie w nim zasady współpracy: korzystania ze swoich rzeczy, komputera, telewizji, czasu tylko dla siebie. Podzielcie obowiązki domowe tak, aby każdy je znał i akceptował. Ważne, by w dokumencie pojawiły się także reguły rozwiązywania sporów, proszenia o pomoc i wspólnego funkcjonowania w domu.
Gdy rodzeństwo rywalizuje…
Jeśli rywalizacja mieści się w granicach zdrowego rozsądku, nie ma powodów do obaw. Gdy zaczyna wymykać się spod kontroli, trzeba interweniować. Niezdrowa rywalizacja i konflikty między dziećmi mogą zaważyć na ich stosunkach w przyszłym życiu. Należy zmniejszać skutki napięć i nauczyć dzieci szukania kompromisów, a także dać im poczucie sprawiedliwości. Staraj się zrozumieć, dlaczego dzieci się kłócą. Powodów może być wiele: zazdrość, frustracja, stres, nieumiejętność negocjacji, wyrażania emocji, rozwiązywania konfliktów oraz nuda. Nieporozumienia mogą zdarzać się częściej lub rzadziej i przebiegać w różny sposób. Wszystko jest zależne od wieku oraz temperamentu dzieci. Warto wykazać się spokojem, uważnie słuchać, rozmawiać i tłumaczyć, jak szukać porozumienia – to działa.
Pomóż dzieciom w dobrych relacjach:
Wspólne hobby zainteresowania łączą rodzeństwo
Bliskość emocjonalna tworzy się najczęściej wtedy, kiedy rodzeństwo spędza czas razem: wzmacniają się więzi, rodzą wspólne zainteresowania. Poszukiwanie pasji, która połączy braci lub siostry, ma wiele korzyści – takie zabawy rozwijają konkretne umiejętności, pozwalają też ćwiczyć fantazję, wyobraźnię i kreatywność.
Rodzeństwo może razem spędzać czas!
Rodzeństwo, które żyje w zgodzie, bez kłótni, po prostu nie istnieje. Na szczęście dziecięcy świat to nie tylko zazdrość, rywalizacja i chęć rewanżu, ale także miłość, przyjaźń, porozumienie, wzajemna pomoc oraz wsparcie dla najbliższych. Rodzeństwo stanowi dla siebie naturalną konkurencję, która prowokuje niejako rywalizację i sprzeczki, ale te problemy kończą się wraz z wiekiem. Konflikty braci i sióstr mają także swoje dobre strony: uczą wygrywać oraz przegrywać, są źródłem doświadczeń, pokazują, że z przeciwnikiem należy się liczyć. W dorosłym życiu z kolei dziecięce spory przeradzają się w tę prawdziwą przyjaźń rodzeństwa. Jeżeli nieporozumienia mieszczą się w granicach rozsądku, nie ma powodów do zmartwień. Interwencja jest potrzebna tam, gdzie zabraknie wzajemnego szacunku i mediacja rodziców stanie się prawdziwą pomocą.
Konflikty między rodzeństwem są nieuniknionym elementem codziennego życia. Im mniejsza różnica wieku pomiędzy dziećmi, tym większe pole do rywalizacji – która najczęściej prowadzi do kłótni. Kiedy należy powiedzieć stop? W jaki sposób pomóc dzieciom w znalezieniu wspólnego języka?