Siłownia umysłowa: haki pamięciowe

Zapamiętywanie dat, nauka wierszyków i tabliczki mnożenia – wszystko może być łatwiejsze. Jest na to sposób: dobra zabawa służy pamięci. Poznaj skuteczną mnemotechnikę, czyli metodę haków pamięciowych.

 

Tabliczka mnożenia bywa trudnym etapem szkolnym w życiu dziecka. W pamięć zapada – na długie lata – przede wszystkim proces nauki tych równań. Co zrobić, żeby mnożenie stało się łatwiejsze i kojarzyło się dzieciom wyłącznie z sukcesem? Wystarczy poznać, zrozumieć i wdrożyć jedną z mnemotechnik – metodę haków pamięciowych. 

 

 

Czy wiesz, że…

Procesy nauki i zapamiętywania opierają się o tzw. asocjację, czyli łączenie nowych informacji z tymi, które są już przyswojone – tak, aby wywoływać konkretne skojarzenia. W prosty sposób obrazuje to zjawisko polegające na tym, że gdy usłyszymy dany utwór muzyczny, prawdopodobnie bardzo szybko przypomnimy sobie wszystkie szczegóły związane z tym, kiedy i w jakich okolicznościach słyszeliśmy go w przeszłości.

 

Działa ona na zasadzie skojarzeń i wywoływania konkretnej reakcji mózgu. Hak, czyli słowo klucz: otwiera furtkę dla innych myśli. Aby móc swobodnie korzystać z tej metody, należy na początku poświęcić trochę czasu, by zbudować coś na zasadzie alfabetu, np. na kartce papieru lub w głowie. 

 

Zabawa w skojarzenia

Zapytaj małego ucznia, z czym kojarzą mu się cyfry. Zobacz: 1 to świeczka, 2 to łabędź, 3 to nadgryzione jabłko, 4 to krzesło, a 5 to hak. Przy większych liczbach mogą to być haki słowne, np. 11 – jacht, 13 – trzepaczka, 15 – piaskownica. To właśnie Wasz nowy „alfabet”, dzięki któremu bardzo łatwo można zapamiętać ciągi cyfr. Wystarczy stworzyć do nich historyjkę odpowiadającą kolejnym cyfrom. Im bardziej absurdalne i śmieszne obrazy, tym lepiej.

 

Jak zapamiętać ciąg cyfr 321? To może być na przykład: nadgryzione jabłko znajdujące się na głowie łabędzia, na którym stoi świeczka. 

 

 

Znalezienie prostej metody nauki to pierwsza pomoc w szkolnych obowiązkach. Odrabianie lekcji może być dużo przyjemniejsze, gdy dziecko odkryje własny sposób na posegregowanie informacji i zapamiętywanie faktów. Ważne, by już na początku ułatwić uczniom naukę: małe i duże sukcesy to najlepsza motywacja.