W zdrowym ciele… zdrowy mózg – zbilansowana dieta Twojego dziecka

Zbilansowane posiłki w dziecięcej diecie dają więcej niż tylko energię do zabawy – służą również rozwojowi intelektualnemu. Dzięki odpowiedniej kompozycji codziennych dań, masz szansę przyczynić się do poprawienia zdolności koncentracji, pamięci, a nawet chęci do nauki dziecka. Składniki odżywcze zawarte w produktach spożywczych uruchamiają wiele mechanizmów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, m.in.: stymulują produkcję enzymów, hormonów i chemicznych substancji zwanych neuroprzekaźnikami. 

 

Ważne!

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne które biorą udział w przesyłaniu sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi – neuronami. Należy do nich między innymi: dopamina, serotonina czy acetylocholina, Bez tych impulsów niemożliwe byłoby myślenie, kojarzenie, przyswajanie wiedzy.

Węglowodany złożone-paliwo dla mózgu

Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń. Mimo że masa mózgu stanowi średnio 2% masy ciała, wykorzystuje on aż 20% przechodzącego przez organizm tlenu, a jego zużycie energii jest 10 razy szybsze niż pozostałych narządów. Nic dziwnego, w końcu mózg pracuje bez ustanku: nawet kiedy śpisz i pewne procesy ulegają spowolnieniu, nie wyłącza się i wciąż działa

 

Do prawidłowego wykonania tak ogromnej pracy niezbędna jest energia, którą mózg pozyskuje z glukozy, a głównym jej źródłem powinny być węglowodany złożone znajdujące się w ziarnach zbóż z pełnego przemiału, kaszach, ryżu, płatkach owsianych, otrębach, nasionach roślin strączkowych.

 

Witaminy i składniki mineralne na sprawne myślenie

Pamiętaj, by posiłki Twojego dziecka wzbogaciły produkty zbożowe, w tym w kasze gruboziarniste (gryczana, pęczak), a także w orzechy, migdały, nasiona dyni i sezamu oraz banany, nabiał, jogurt, warzywa strączkowe i liściaste, a także kakao. Dostarczą one nie tylko energii, ale również usprawnią przewodzenie impulsów nerwowych i wzmocnią liczne funkcje umysłowe takie jak: pamięć, koncentracja, skupienie, zdolność logicznego myślenia. Za powyższe procesy odpowiadają zawarte w nich niezbędne do właściwej pracy mózgu witaminy (szczególnie z grupy B) i minerały (takie jak: magnez, żelazo czy potas).

 

Mięso i ryby – bogactwo cennych składników odżywczych

Mięso dostarcza niezbędnych aminokwasów: tryptofanu i fenyloalaniny, z których powstają neuroprzekaźniki, regulujące funkcjonowanie centralnego układu nerwowego i odpowiadające za samopoczucie, pamięć, refleks i koncentrację. Ryby morskie to także bogate źródło witaminy B12: cyjanokobalaminy niezbędnej do wytwarzania osłonki mielinowej otaczającej i chroniącej komórki nerwowe oraz usprawniającej przewodzenie impulsów. Zawierają one również cynk i selen zwiększające wydzielanie endorfin, czyli naturalnych substancji znieczulających. Mają też dużo kwasów omega-3, będących budulcem komórek kory mózgowej i wpływających na rozwój zdolności poznawczych i rozwój psychomotoryczny dzieci.

 

Zdrów jak ryba!

Pamiętaj o tym, by często serwować posiłki bogate w najważniejsze składniki odżywcze. Aby zapewnić odpowiednią, dla organizmu, ilość kwasów omega-3 należy spożywać 2-3 posiłki rybne tygodniowo.

Stres utrudnia myślenie – walcz z nim kwasem foliowym

Sprzymierzeńcami w walce ze stresem są: kapusta, sałata, jarmuż, brokuły, kiełki soi, soczewicy, słonecznika, rzodkiewki, melony, morele, pomarańcze, dynia. Mają one sporo kwasu foliowego, który usprawnia pracę układu nerwowego, zmniejszając napięcie nerwowe. Jedz je na surowo lub krótko gotuj na parze, ponieważ wysoka temperatura niszczy kwas foliowy.

 

W diecie wspomagającej funkcje układu nerwowego najważniejsza jest różnorodność spożywanych produktów. Jeśli chcesz poprawić kondycję układu nerwowego u swojego dziecka, to włączaj do codziennych posiłków produkty z różnych grup: produkty zbożowe, ryby, mięso, tłuszcze roślinne, warzywa i owoce nie zapominaj o nasionach i orzechach. Te wszystkie produkty dotlenią mózg, poprawią pamięć i zdolność koncentracji, a tym samym spowodują, że nauka dla Twojego dziecka stanie się przyjemnością.

Właściwe odżywianie spełnia szereg funkcji, zapewnia wzrost i rozwój, wpływa na nasze zachowania, emocje, procesy myślowe. Liczne badania naukowe wskazują, że rodzaj, ilość i jakość spożywanych pokarmów może wpłynąć na rozwój mózgu i sprawność intelektualną. Z jakich składników najlepiej przygotowywać posiłki, by zwiększyć zdolności umysłowe dzieci, poprawić ich pamięć i koncentrację?