W każdej chwili jesteśmy poddawani działaniu bodźców zewnętrznych. Dzięki temu, że w dzieciństwie nauczyliśmy się je odpowiednio przetwarzać, segregować i interpretować, możemy funkcjonować prawidłowo. Zmysł równowagi, umiejętność wykonywania układów ruchowych i prawidłowe reakcje na bodźce – to wszystko jest zasługą integracji sensorycznej.
Integracja sensoryczna (SI) – jest to prawidłowa organizacja wrażeń zmysłowych dostarczanych przez receptory wszystkich zmysłów, którymi operujemy. |
Prawidłowy rozwój dziecka sprawia, że jego zmysły współpracują. Dzięki temu pojawia się świadomość własnego ciała i możliwe jest poprawne wykonywanie czynności, takich jak skakanie na skakance, rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk, bujanie się na huśtawce czy kozłowanie piłką. Między innymi to właśnie prawidłowa integracja sensoryczna pozwala na płynne poruszanie się i złapanie równowagi podczas potknięcia. Dzięki niej dziecko przejawia prawidłową wrażliwość na bodźce, jest w stanie się skoncentrować, z łatwością przychodzi mu mówienie, a jego aktywność ruchowa nie budzi zastrzeżeń.
Bezproblemowe pisanie i czytanie na głos
Wyraźna mowa i odpowiednia dykcja
Zdrowa, naturalna postawa w ławce i przy biurku
Dobra koordynacja ruchowa
Uzdolnienia sportowe
Łatwość koncentracji na jednym zadaniu
Zdolność do zawierania wielu kontaktów z rówieśnikami
Samodzielność przy ubieraniu i podejmowaniu decyzji
Rozwój i integracja zmysłów najintensywniej przebiegają przez pierwsze 7 lat życia dziecka – następnie te procesy zwalniają. Oznacza to, że okres przed rozpoczęciem nauki i w pierwszych szkolnych latach jest szczególnie istotny. Aby w pełni wykorzystać ten czas, zachęcaj dziecko do… częstej zabawy. Bieganie po podwórku, wspinanie się po drzewach, chodzenie boso po trawie, skoki na skakance – to właśnie takie aktywności najbardziej sprzyjają integracji sensorycznej. Im bardziej zróżnicowane zajęcia, tym większa korzyść. Warto dobierać zabawy do wieku dziecka.
Dzięki aktywnej zabawie i dostarczaniu wielu bodźców, zmysły dziecka współpracują. Im więcej tego typu naturalnych ćwiczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia konieczności podjęcia terapii SI. Motywowanie dziecka do aktywności poza szkołą i zabaw angażujących wiele zmysłów to najskuteczniejsza profilaktyka prawidłowego rozwoju sensorycznego.
Integracja sensoryczna – pojęcie znane głównie psychologom, wychowawcom i terapeutom. Rodzicom kojarzy się z terapią dzieci niepełnosprawnych. Tymczasem oznacza ona zgodną pracę zmysłów, prawidłową postawę i koncentrację w szkole – jak więc rozwijać ją u dzieci?